Compare
FX10
Markforged
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Material Extrusion |
| Materials | Continuous fiber reinforced polymers |
| Feedstock format | Filament |
| Build envelope | 375 × 300 × 300 mm |
| Country | United States |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
Markforged FX10 overview
The FX10 is a 3D printer produced by Markforged, a manufacturer based in the United States.
It uses the Continuous fiber deposition and Fused Filament Fabrication technologies to produce continuous fiber reinforced polymers parts using filament feedstock.
It offers a build volume of 375 × 300 × 300 mm.
Markforged FX10 price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | FX10 |
| Brand | Markforged |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | upon request |
| Country | United States |
| Status | Available |
| Release date | 2023 |
| Topics | Continuous fiber |
| Certifications | CE |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 375 × 300 × 300 mm |
| Build volume | 33.75 L |
| Max. resolution (XY) | - |
| Max. resolution (Z) | 0.13 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | 60 °C |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Material Extrusion (MEX) |
| Technology | Thermally-bonded > Continuous fiber deposition |
| Technology | Thermally-bonded > Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Max. print speed | - |
| Max. deposition rate | - |
| Filament diameter(s) | - |
| Max. build plate temp. | - |
| Number of extruders | 2 |
| Max. extruder temp. | - |
| Independent Dual Extruder (IDEX) | - |
| Nozzle diameter(s) | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Filament |
| Materials | Composites |
| Continuous fiber reinforced polymers | |
| Carbon reinforced polymers | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 760 × 640 × 1200 mm |
| Weight | - |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français