Compare
Chocolate 3D printer
| Technology | Paste deposition |
| Materials | Edible |
| Feedstock format | Paste |
| Build envelope | 160 × 120 × 150 mm |
| Country | China |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 5,499
Description
Mmuse Chocolate 3D printer overview
The Chocolate 3D printer is a 3D printer produced by Mmuse, a manufacturer based in China.
It uses the Paste deposition technology to produce edible parts using paste feedstock.
It offers a build volume of 160 × 120 × 150 mm.
Mmuse Chocolate 3D printer price
This 3D printer is available from $ 5,499.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | Chocolate 3D printer |
| Brand | Mmuse |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 5,499 |
| Country | China |
| Status | Discontinued |
| Release date | 2018 |
| Topics | Food |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 160 × 120 × 150 mm |
| Build volume | 2.88 L |
| Max. resolution (XY) | - |
| Max. resolution (Z) | 0.7 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Material Extrusion (MEX) |
| Technology | Chemically-bonded > Paste deposition |
| Max. print speed | 60 mm/s |
| Max. deposition rate | - |
| Filament diameter(s) | - |
| Max. build plate temp. | - |
| Number of extruders | - |
| Max. extruder temp. | - |
| Independent Dual Extruder (IDEX) | - |
| Nozzle diameter(s) | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Paste |
| Materials | Others |
| Edible | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 723 × 380 × 554 mm |
| Weight | 25 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français