Compare
Liquid Crystal Pro
Photocentric
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | LCD (mSLA) |
| Materials | Thermosets |
| Feedstock format | Resin |
| Build envelope | 470 × 240 × 340 mm |
| Country | United Kingdom |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 3,700
Description
Photocentric Liquid Crystal Pro overview
The Liquid Crystal Pro is a 3D printer produced by Photocentric, a manufacturer based in the United Kingdom.
It uses the LCD technology to produce thermosets parts using resin feedstock.
It offers a build volume of 470 × 240 × 340 mm.
Photocentric Liquid Crystal Pro price
This 3D printer is available from $ 3,700.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | Liquid Crystal Pro |
| Brand | Photocentric |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 3,700 |
| Country | United Kingdom |
| Status | Discontinued |
| Release date | 2017 |
| Topics | Large format, Resin |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 470 × 240 × 340 mm |
| Build volume | 38.352 L |
| Max. resolution (XY) | 0.137 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.05 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Vat photopolymerization (VPP) |
| Technology | UV light through mask > LCD (mSLA) |
| LCD screen resolution | - |
| Wavelength | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Resin |
| Materials | Polymers |
| Thermosets | |
| Photopolymers | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 820 × 490 × 740 mm |
| Weight | 66 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français