Compare
peel 1
| Category | Handheld |
| Topic | Handheld 3D scanners |
| Technology | Structured light |
| Max. resolution | 0.5 mm |
| Country | Canada |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 5,990
Description
peel 3d peel 1 overview
The peel 1 is an handheld 3D scanner produced by peel 3d, a manufacturer based in Canada.
The peel 1 peel 3d uses the structured light technology.
peel 3d peel 1 price
This 3D scanner is available from $ 5,990.
Review
Our opinion on the 3D scanner is positive: peel 3d delivered on their promise in producing an affordable professional-grade 3D scanner.
The 3D scanner is easy to use and the software is intuitive and fast, with a selection of software tools available to edit and prepare a good final mesh in a short amount of time.
Our results were very satisfying even considering that we lacked a professional test lab with high-quality lighting for this review. We were not disappointed when the 3D scanner hit its limitations with some objects, as peel 3d had clearly identified these on their website.
Pros
- Fast software processing time
- Start-and-stop scan system
- User-friendly process
Cons
- Easy to lose track of the target
- Cable is too short for large scans
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | peel 1 |
| Brand | peel 3d |
| Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
|
upon request |
| Release date | 2017 |
| Country | Canada |
| Status | discontinued |
| Category | Handheld |
| Topic | Handheld |
| Technology | Structured light |
| OS compatibility | Microsoft Windows |
Performance |
|
|---|---|
| Max. resolution | 0.5 mm |
| Max. accuracy | 0.25 mm |
| Volumetric accuracy | - |
| Acquisition speed | 550 points/s |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 96 × 140 × 258 mm |
| Weight | 0.85 kg |
Features |
|
|---|---|
| Texture/Colors | - |
| Wireless | - |
| Robotic arm | - |
| Enclosed | - |
Connectivity |
|
|---|---|
| USB | |
| Wifi | - |
| Bluetooth | - |
| SD card | - |
| Ethernet | - |
English
Français