Compare
FreeScan Combo
Shining 3D
Product data validated by the manufacturer.
| Category | Handheld |
| Topic | Handheld 3D scanners |
| Technology | Hybrid |
| Max. resolution | 0.05 mm |
| Country | China |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 22,000
Description
Shining 3D FreeScan Combo overview
The FreeScan Combo is an handheld 3D scanner produced by Shining 3D, a manufacturer based in China.
The FreeScan Combo Shining 3D uses the hybrid technology.
Shining 3D FreeScan Combo price
This 3D scanner is available from $ 22,000.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | FreeScan Combo |
| Brand | Shining 3D |
| Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
|
upon request |
| Release date | 2023 |
| Country | China |
| Status | Available |
| Category | Handheld |
| Topic | Handheld |
| Technology | Hybrid |
| OS compatibility | Microsoft Windows |
Performance |
|
|---|---|
| Max. resolution | 0.05 mm |
| Max. accuracy | 0.02 mm |
| Volumetric accuracy | 0.02 mm + 0.033 mm/m |
| Acquisition speed | 1,860,000 points/s |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 193 × 63 × 53 mm |
| Weight | 0.62 kg |
Features |
|
|---|---|
| Texture/Colors | - |
| Wireless | - |
| Robotic arm | - |
| Enclosed | - |
Connectivity |
|
|---|---|
| USB | |
| Wifi | - |
| Bluetooth | - |
| SD card | - |
| Ethernet | - |
English
Français