Compare
TrackProbe 3D Probing System
SCANTECH (HANGZHOU)
Product data validated by the manufacturer.
| Category | Handheld |
| Topic | Handheld 3D scanners |
| Technology | Contact |
| Max. resolution | - |
| Country | China |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
SCANTECH (HANGZHOU) TrackProbe 3D Probing System overview
The TrackProbe 3D Probing System is an handheld 3D scanner produced by SCANTECH (HANGZHOU), a manufacturer based in China.
The TrackProbe 3D Probing System SCANTECH (HANGZHOU) uses the contact technology.
SCANTECH (HANGZHOU) TrackProbe 3D Probing System price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | TrackProbe 3D Probing System |
| Brand | SCANTECH (HANGZHOU) |
| Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
|
upon request |
| Release date | 2023 |
| Country | China |
| Status | Available |
| Category | Handheld |
| Topic | Handheld |
| Technology | Contact |
| OS compatibility | - |
Performance |
|
|---|---|
| Max. resolution | - |
| Max. accuracy | - |
| Volumetric accuracy | mm + 0.049 mm/m |
| Acquisition speed | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 510 mm |
| Weight | 0.7 kg |
Features |
|
|---|---|
| Texture/Colors | - |
| Wireless | |
| Robotic arm | |
| Enclosed | - |
Connectivity |
|
|---|---|
| USB | - |
| Wifi | - |
| Bluetooth | - |
| SD card | - |
| Ethernet | - |
Compare
TrackProbe 3D Probing System
SCANTECH (HANGZHOU)
Product data validated by the manufacturer.
English
Français