Compare
SnowWhite 2
Sharebot
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Selective Laser Sintering (SLS) |
| Materials | Thermoplastics |
| Feedstock format | Powder |
| Build envelope | 100 × 100 × 100 mm |
| Country | Italy |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 40,000
Description
Sharebot SnowWhite 2 overview
The SnowWhite 2 is a 3D printer produced by Sharebot, a manufacturer based in Italy.
It uses the Selective Laser Sintering technology to produce thermoplastics parts using powder feedstock.
It offers a build volume of 100 × 100 × 100 mm.
Sharebot SnowWhite 2 price
This 3D printer is available from $ 40,000.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | SnowWhite 2 |
| Brand | Sharebot |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 40,000 |
| Country | Italy |
| Status | Available |
| Release date | 2020 |
| Topics | SLS |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 100 × 100 × 100 mm |
| Build volume | 1 L |
| Max. resolution (XY) | 0.1 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.05 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | 190 °C |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Powder Bed Fusion (PBF) |
| Technology | Laser beam > Selective Laser Sintering (SLS) |
| Max. number of lasers | - |
| Laser type(s) | - |
| Max. laser power | - |
| Min. laser spot size | - |
| Gas | Not required |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Powder |
| Materials | Polymers |
| Thermoplastics | |
| Polyamides | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 1500 × 600 × 520 mm |
| Weight | 120 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français