Compare
MoonRay S100
SprintRay
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Digital Light Processing (DLP) |
| Materials | Thermosets |
| Feedstock format | Resin |
| Build envelope | 130 × 80 × 200 mm |
| Country | United States |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 4,430
Description
SprintRay MoonRay S100 overview
The MoonRay S100 is a 3D printer produced by SprintRay, a manufacturer based in the United States.
It uses the Digital Light Processing technology to produce thermosets parts using resin feedstock.
It offers a build volume of 130 × 80 × 200 mm.
SprintRay MoonRay S100 price
This 3D printer is available from $ 4,430.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | MoonRay S100 |
| Brand | SprintRay |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 4,430 |
| Country | United States |
| Status | Available |
| Release date | 2017 |
| Topics | Dental, Resin |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 130 × 80 × 200 mm |
| Build volume | 2.08 L |
| Max. resolution (XY) | 0.1 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.02 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Vat photopolymerization (VPP) |
| Technology | LED light > Digital Light Processing (DLP) |
| DLP resolution | - |
| Wavelength | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Resin |
| Materials | Polymers |
| Thermosets | |
| Photopolymers | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | Dental |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 380 × 380 × 500 mm |
| Weight | 14 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français