Compare
HandySCAN 307 Elite (SILVER Series)
Creaform
Product data validated by the manufacturer.
| Category | Handheld |
| Topic | Handheld 3D scanners |
| Technology | Laser triangulation |
| Max. resolution | 0.05 mm |
| Country | Canada |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 27,900
Description
Creaform HandySCAN 307 Elite (SILVER Series) overview
The HandySCAN 307 Elite (SILVER Series) is an handheld 3D scanner produced by Creaform, a manufacturer based in Canada.
The HandySCAN 307 Elite (SILVER Series) Creaform uses the laser triangulation technology.
Creaform HandySCAN 307 Elite (SILVER Series) price
This 3D scanner is available from $ 27,900.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | HandySCAN 307 Elite (SILVER Series) |
| Brand | Creaform |
| Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
|
upon request |
| Release date | 2022 |
| Country | Canada |
| Status | discontinued |
| Category | Handheld |
| Topic | Handheld |
| Technology | Laser triangulation |
| OS compatibility | Microsoft Windows |
Performance |
|
|---|---|
| Max. resolution | 0.05 mm |
| Max. accuracy | 0.03 mm |
| Volumetric accuracy | - |
| Acquisition speed | 480,000 points/s |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 77 × 122 × 294 mm |
| Weight | 0.85 kg |
Features |
|
|---|---|
| Texture/Colors | - |
| Wireless | - |
| Robotic arm | - |
| Enclosed | - |
Connectivity |
|
|---|---|
| USB | |
| Wifi | - |
| Bluetooth | - |
| SD card | - |
| Ethernet | - |
Compare
HandySCAN 307 Elite (SILVER Series)
Creaform
Product data validated by the manufacturer.
English
Français