Compare
peel 2 CAD
| Category | Handheld |
| Topic | Handheld 3D scanners |
| Technology | Structured light |
| Max. resolution | 0.25 mm |
| Country | Canada |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 10,090
Description
peel 3d peel 2 CAD overview
The peel 2 CAD is an handheld 3D scanner produced by peel 3d, a manufacturer based in Canada.
The peel 2 CAD peel 3d uses the structured light technology.
peel 3d peel 2 CAD price
This 3D scanner is available from $ 10,090.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | peel 2 CAD |
| Brand | peel 3d |
| Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
|
upon request |
| Release date | 2020 |
| Country | Canada |
| Status | discontinued |
| Category | Handheld |
| Topic | Handheld |
| Technology | Structured light |
| OS compatibility | - |
Performance |
|
|---|---|
| Max. resolution | 0.25 mm |
| Max. accuracy | 0.1 mm |
| Volumetric accuracy | - |
| Acquisition speed | 550,000 points/s |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 150 × 171 × 251 mm |
| Weight | 0.95 kg |
Features |
|
|---|---|
| Texture/Colors | |
| Wireless | - |
| Robotic arm | - |
| Enclosed | - |
Connectivity |
|
|---|---|
| USB | |
| Wifi | - |
| Bluetooth | - |
| SD card | - |
| Ethernet | - |
English
Français