Compare
FreeScan Combo+
Shining 3D
Product data validated by the manufacturer.
| Category | Handheld |
| Topic | Handheld 3D scanners |
| Technology | Hybrid |
| Max. resolution | 0.05 mm |
| Country | China |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
Shining 3D FreeScan Combo+ overview
The FreeScan Combo+ is an handheld 3D scanner produced by Shining 3D, a manufacturer based in China.
The FreeScan Combo+ Shining 3D uses the hybrid technology.
Shining 3D FreeScan Combo+ price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | FreeScan Combo+ |
| Brand | Shining 3D |
| Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
|
upon request |
| Release date | 2024 |
| Country | China |
| Status | Available |
| Category | Handheld |
| Topic | Handheld |
| Technology | Hybrid |
| OS compatibility | Microsoft Windows |
Performance |
|
|---|---|
| Max. resolution | 0.05 mm |
| Max. accuracy | 0.02 mm |
| Volumetric accuracy | 0.02 mm + 0.033 mm/m |
| Acquisition speed | 3,600,000 points/s |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 193 × 63 × 53 mm |
| Weight | 0.62 kg |
Features |
|
|---|---|
| Texture/Colors | - |
| Wireless | - |
| Robotic arm | - |
| Enclosed | - |
Connectivity |
|
|---|---|
| USB | |
| Wifi | - |
| Bluetooth | - |
| SD card | - |
| Ethernet | - |
English
Français