Compare
FreeScan Trak Pro2
Shining 3D
Product data validated by the manufacturer.
| Category | Handheld |
| Topic | Handheld 3D scanners |
| Technology | Laser triangulation |
| Max. resolution | 0.01 mm |
| Country | China |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
Shining 3D FreeScan Trak Pro2 overview
The FreeScan Trak Pro2 is an handheld 3D scanner produced by Shining 3D, a manufacturer based in China.
The FreeScan Trak Pro2 Shining 3D uses the laser triangulation technology.
Shining 3D FreeScan Trak Pro2 price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | FreeScan Trak Pro2 |
| Brand | Shining 3D |
| Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
|
upon request |
| Release date | 2024 |
| Country | China |
| Status | Available |
| Category | Handheld |
| Topic | Handheld |
| Technology | Laser triangulation |
| OS compatibility | - |
Performance |
|
|---|---|
| Max. resolution | 0.01 mm |
| Max. accuracy | 0.044 mm |
| Volumetric accuracy | 0.044 mm + 0.012 mm/m |
| Acquisition speed | 3,070,000 points/s |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 281 × 283 × 290 mm |
| Weight | 1.47 kg |
Features |
|
|---|---|
| Texture/Colors | - |
| Wireless | - |
| Robotic arm | - |
| Enclosed | - |
Connectivity |
|
|---|---|
| USB | |
| Wifi | - |
| Bluetooth | - |
| SD card | - |
| Ethernet | |
English
Français