Compare
FreeScan UE Pro2
Shining 3D
Product data validated by the manufacturer.
| Category | Handheld |
| Topic | Handheld 3D scanners |
| Technology | Laser triangulation |
| Max. resolution | 0.01 mm |
| Country | China |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
Shining 3D FreeScan UE Pro2 overview
The FreeScan UE Pro2 is an handheld 3D scanner produced by Shining 3D, a manufacturer based in China.
The FreeScan UE Pro2 Shining 3D uses the laser triangulation technology.
Shining 3D FreeScan UE Pro2 price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | FreeScan UE Pro2 |
| Brand | Shining 3D |
| Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
|
upon request |
| Release date | 2024 |
| Country | China |
| Status | Available |
| Category | Handheld |
| Topic |
Handheld Metrology |
| Technology | Laser triangulation |
| OS compatibility | - |
Performance |
|
|---|---|
| Max. resolution | 0.01 mm |
| Max. accuracy | 0.02 mm |
| Volumetric accuracy | 0.02 mm + 0.015 mm/m |
| Acquisition speed | 3,460,000 points/s |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 305.8 × 118.9 × 100.8 mm |
| Weight | 0.95 kg |
Features |
|
|---|---|
| Texture/Colors | - |
| Wireless | |
| Robotic arm | - |
| Enclosed | - |
Connectivity |
|
|---|---|
| USB | - |
| Wifi | |
| Bluetooth | - |
| SD card | - |
| Ethernet | - |
English
Français