Compare
DMP Flex 200
3D Systems
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Direct Metal Printing (DMP) |
| Materials | Cobalt chrome, Steel, Titanium |
| Feedstock format | Powder |
| Build envelope | 140 × 140 × 115 mm |
| Country | United States |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
3D Systems DMP Flex 200 overview
The DMP Flex 200 is a 3D printer produced by 3D Systems, a manufacturer based in the United States.
It uses the Direct Metal Printing technology to produce cobalt chrome, steel and titanium parts using powder feedstock.
It offers a build volume of 140 × 140 × 115 mm.
3D Systems DMP Flex 200 price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | DMP Flex 200 |
| Brand | 3D Systems |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | upon request |
| Country | United States |
| Status | Discontinued |
| Release date | 2021 |
| Topics | Metal AM |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 140 × 140 × 115 mm |
| Build volume | 2.25 L |
| Max. resolution (XY) | 20 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.01 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Powder Bed Fusion (PBF) |
| Technology | Laser beam > Direct Metal Printing (DMP) |
| Max. number of lasers | - |
| Laser type(s) | - |
| Max. laser power | - |
| Min. laser spot size | - |
| Gas | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Powder |
| Materials | Metal |
| Cobalt chrome | |
| Cobalt chrome (others) | |
| Steel | |
| Stainless steel: 17-4PH, 316L | |
| Titanium | |
| Titanium (others) | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 1210 × 1720 × 2100 mm |
| Weight | 1400 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français