Compare
CREATOR
| Technology | Laser beam PBF |
| Materials | Steel |
| Feedstock format | Powder |
| Build envelope | 100 × 100 × 110 mm |
| Country | Germany |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 100,000
Description
Coherent CREATOR overview
The CREATOR is a 3D printer produced by Coherent, a manufacturer based in Germany.
It uses the Laser beam PBF technology to produce steel parts using powder feedstock.
It offers a build volume of 100 × 100 × 110 mm.
Coherent CREATOR price
This 3D printer is available from $ 100,000.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | CREATOR |
| Brand | Coherent |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 100,000 |
| Country | Germany |
| Status | Discontinued |
| Release date | 2019 |
| Topics | Metal AM |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 100 × 100 × 110 mm |
| Build volume | - |
| Max. resolution (XY) | - |
| Max. resolution (Z) | 0.02 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Powder Bed Fusion (PBF) |
| Technology | Laser beam > Laser beam PBF |
| Max. number of lasers | - |
| Laser type(s) | - |
| Max. laser power | - |
| Min. laser spot size | - |
| Gas | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Powder |
| Materials | Metal |
| Steel | |
| Stainless steel | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 717 × 858 × 1794 mm |
| Weight | 470 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français