Compare
SLM 125
| Technology | Laser beam PBF |
| Materials | Steel |
| Feedstock format | Powder |
| Build envelope | 125 × 125 × 200 mm |
| Country | - |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
ReaLizer SLM 125 overview
The SLM 125 is a 3D printer produced by ReaLizer.
It uses the Laser beam PBF technology to produce steel parts using powder feedstock.
It offers a build volume of 125 × 125 × 200 mm.
ReaLizer SLM 125 price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | SLM 125 |
| Brand | ReaLizer |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | upon request |
| Country | - |
| Status | Discontinued |
| Release date | - |
| Topics | Metal AM |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 125 × 125 × 200 mm |
| Build volume | 3.125 L |
| Max. resolution (XY) | - |
| Max. resolution (Z) | 0.02 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Powder Bed Fusion (PBF) |
| Technology | Laser beam > Laser beam PBF |
| Max. number of lasers | - |
| Laser type(s) | - |
| Max. laser power | - |
| Min. laser spot size | - |
| Gas | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Powder |
| Materials | Metal |
| Steel | |
| Stainless steel | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 1600 × 1550 × 800 mm |
| Weight | - |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français