Compare
Sintratec Kit
| Technology | Selective Laser Sintering (SLS) |
| Materials | Thermoplastics |
| Feedstock format | Powder |
| Build envelope | 110 × 110 × 110 mm |
| Country | Switzerland |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 5,999
Description
Sintratec Sintratec Kit overview
The Sintratec Kit is a 3D printer produced by Sintratec, a manufacturer based in Switzerland.
It uses the Selective Laser Sintering technology to produce thermoplastics parts using powder feedstock.
It offers a build volume of 110 × 110 × 110 mm.
Sintratec Sintratec Kit price
This 3D printer is available from $ 5,999.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | Sintratec Kit |
| Brand | Sintratec |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 5,999 |
| Country | Switzerland |
| Status | Discontinued |
| Release date | 2015 |
| Topics | SLS |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 110 × 110 × 110 mm |
| Build volume | 1.33 L |
| Max. resolution (XY) | - |
| Max. resolution (Z) | 0.1 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Powder Bed Fusion (PBF) |
| Technology | Laser beam > Selective Laser Sintering (SLS) |
| Max. number of lasers | - |
| Laser type(s) | - |
| Max. laser power | - |
| Min. laser spot size | - |
| Gas | Not required |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Powder |
| Materials | Polymers |
| Thermoplastics | |
| Polyamides | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 600 × 520 × 380 mm |
| Weight | 28 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français