Compare
sPro 230 Base
3D Systems
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Selective Laser Sintering (SLS) |
| Materials | Thermoplastics |
| Feedstock format | Powder |
| Build envelope | 550 × 550 × 750 mm |
| Country | - |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
3D Systems sPro 230 Base overview
The sPro 230 Base is a 3D printer produced by 3D Systems.
It uses the Selective Laser Sintering technology to produce thermoplastics parts using powder feedstock.
It offers a build volume of 550 × 550 × 750 mm.
3D Systems sPro 230 Base price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | sPro 230 Base |
| Brand | 3D Systems |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | upon request |
| Country | - |
| Status | Discontinued |
| Release date | - |
| Topics | Composite AM, Hybrid, Large format, Pellets, SLS |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 550 × 550 × 750 mm |
| Build volume | 226.875 L |
| Max. resolution (XY) | - |
| Max. resolution (Z) | 0.08 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Powder Bed Fusion (PBF) |
| Technology | Laser beam > Selective Laser Sintering (SLS) |
| Max. number of lasers | - |
| Laser type(s) | - |
| Max. laser power | - |
| Min. laser spot size | - |
| Gas | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Powder |
| Materials | Polymers |
| Thermoplastics | |
| Polyamides | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français