Compare
BigRep IPSO 105
BigRep
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Materials | Elastomers, Thermoplastics |
| Feedstock format | Filament |
| Build envelope | 400 × 600 × 440 mm |
| Country | Austria |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
BigRep BigRep IPSO 105 overview
The BigRep IPSO 105 is a 3D printer produced by BigRep, a manufacturer based in Austria.
It uses the Fused Filament Fabrication technology to produce elastomers and thermoplastics parts using filament feedstock.
It offers a build volume of 400 × 600 × 440 mm.
BigRep BigRep IPSO 105 price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | BigRep IPSO 105 |
| Brand | BigRep |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | upon request |
| Country | Austria |
| Status | Available |
| Release date | 2024 |
| Topics | Composite AM, Full color, High-performance |
| Certifications | CE |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 400 × 600 × 440 mm |
| Build volume | 105.6 L |
| Max. resolution (XY) | 0.01 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.01 mm |
| Max. build rate | 150 cm3/h |
| Max. chamber temp. | 100 °C |
| Full color | |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Material Extrusion (MEX) |
| Technology | Thermally-bonded > Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Max. print speed | 200 mm/s |
| Max. deposition rate | 0.3 kg/h |
| Filament diameter(s) | 1.75 mm |
| Max. build plate temp. | 180 °C |
| Number of extruders | 2 |
| Max. extruder temp. | 450 °C |
| Independent Dual Extruder (IDEX) | - |
| Nozzle diameter(s) | 0.4 mm, 0.6 mm, 1 mm |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Filament |
| Materials | Polymers |
| Elastomers | |
| Thermoplastic elastomers: TPE, TPU | |
| Thermoplastics | |
| PLA | |
| Polypropylene | |
| Polyamides: PA-CF, PA-GF, PA12, PA6, PA66 | |
| Polyaryletherketone: PEKK, PEKK-CF | |
| Polycarbonates: PC, PC-ABS, PC-ASA | |
| Polyesters: PETG | |
| Styrenes: ABS, ASA | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | Aerospace and Space, Automotive and Transports, Defense and Military, Energy, Manufacturing and Tooling |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 1270 × 1120 × 1730 mm |
| Weight | 420 kg |
| Axes | 3 |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français