Compare
BigRep ONE
BigRep
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Materials | Elastomers, Thermoplastics |
| Feedstock format | Filament |
| Build envelope | 1000 × 1000 × 1000 mm |
| Country | Germany |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
BigRep BigRep ONE overview
The BigRep ONE is a 3D printer produced by BigRep, a manufacturer based in Germany.
It uses the Fused Filament Fabrication technology to produce elastomers and thermoplastics parts using filament feedstock.
It offers a build volume of 1000 × 1000 × 1000 mm.
BigRep BigRep ONE price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | BigRep ONE |
| Brand | BigRep |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | upon request |
| Country | Germany |
| Status | Available |
| Release date | - |
| Topics | Composite AM, Full color, Large format |
| Certifications | CE, UL |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 1000 × 1000 × 1000 mm |
| Build volume | 1000 L |
| Max. resolution (XY) | 0.01 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.01 mm |
| Max. build rate | 250 cm3/h |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Material Extrusion (MEX) |
| Technology | Thermally-bonded > Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Max. print speed | 150 mm/s |
| Max. deposition rate | 0.5 kg/h |
| Filament diameter(s) | 2.85 mm |
| Max. build plate temp. | 80 °C |
| Number of extruders | 2 |
| Max. extruder temp. | 280 °C |
| Independent Dual Extruder (IDEX) | - |
| Nozzle diameter(s) | 0.6 mm, 1 mm, 2.4 mm |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Filament |
| Materials | Polymers |
| Elastomers | |
| Thermoplastic elastomers: TPU | |
| Thermoplastics | |
| PLA | |
| Polyamides: PA-CF, PA12, PA66 | |
| Polyesters: PETG | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | Automotive and Transports, Construction, Consumer goods, Manufacturing and Tooling, Entertainment |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 1850 × 2250 × 1725 mm |
| Weight | 460 kg |
| Axes | 3 |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français