Compare
BigRep VIIO 250
BigRep
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Materials | Elastomers, Thermoplastics |
| Feedstock format | Filament |
| Build envelope | 1000 × 500 × 500 mm |
| Country | Germany |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
BigRep BigRep VIIO 250 overview
The BigRep VIIO 250 is a 3D printer produced by BigRep, a manufacturer based in Germany.
It uses the Fused Filament Fabrication technology to produce elastomers and thermoplastics parts using filament feedstock.
It offers a build volume of 1000 × 500 × 500 mm.
BigRep BigRep VIIO 250 price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | BigRep VIIO 250 |
| Brand | BigRep |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | upon request |
| Country | Germany |
| Status | Available |
| Release date | 2024 |
| Topics | Composite AM, Full color, Large format |
| Certifications | CE, UL |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 1000 × 500 × 500 mm |
| Build volume | 250 L |
| Max. resolution (XY) | 0.2 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.1 mm |
| Max. build rate | 166 cm3/h |
| Max. chamber temp. | 50 °C |
| Full color | |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Material Extrusion (MEX) |
| Technology | Thermally-bonded > Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Max. print speed | 200 mm/s |
| Max. deposition rate | 0.5 kg/h |
| Filament diameter(s) | 2.85 mm |
| Max. build plate temp. | 120 °C |
| Number of extruders | 2 |
| Max. extruder temp. | 350 °C |
| Independent Dual Extruder (IDEX) | - |
| Nozzle diameter(s) | 0.4 mm, 0.6 mm, 1 mm |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Filament |
| Materials | Polymers |
| Elastomers | |
| Thermoplastic elastomers: TPU | |
| Thermoplastics | |
| PLA | |
| Polyamides: PA-CF, PA12 | |
| Polyesters: PETG | |
| Styrenes: ASA | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | Automotive and Transports, Manufacturing and Tooling, Entertainment |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 1634 × 1069 × 1829 mm |
| Weight | 550 kg |
| Axes | 3 |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français