Compare
FLEX 510
INTAMSYS
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Materials | Thermoplastics |
| Feedstock format | Filament |
| Build envelope | 508 × 508 × 450 mm |
| Country | China |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
INTAMSYS FLEX 510 overview
The FLEX 510 is a 3D printer produced by INTAMSYS, a manufacturer based in China.
It uses the Fused Filament Fabrication technology to produce thermoplastics parts using filament feedstock.
It offers a build volume of 508 × 508 × 450 mm.
INTAMSYS FLEX 510 price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | FLEX 510 |
| Brand | INTAMSYS |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | upon request |
| Country | China |
| Status | Discontinued |
| Release date | 2020 |
| Topics | - |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 508 × 508 × 450 mm |
| Build volume | 116.13 L |
| Max. resolution (XY) | 0.016 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.1 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Material Extrusion (MEX) |
| Technology | Thermally-bonded > Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Max. print speed | 200 mm/s |
| Max. deposition rate | - |
| Filament diameter(s) | - |
| Max. build plate temp. | - |
| Number of extruders | - |
| Max. extruder temp. | 25 °C |
| Independent Dual Extruder (IDEX) | - |
| Nozzle diameter(s) | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Filament |
| Materials | Polymers |
| Thermoplastics | |
| PLA | |
| Polyamides | |
| Polycarbonates | |
| Polyesters | |
| Styrenes: ABS, ASA | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 1105 × 1045 × 1730 mm |
| Weight | - |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français