Compare
TAZ Pro S
LulzBot
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Materials | Elastomers, Thermoplastics |
| Feedstock format | Filament |
| Build envelope | 280 × 280 × 285 mm |
| Country | United States |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 3,995
Description
LulzBot TAZ Pro S overview
The TAZ Pro S is a 3D printer produced by LulzBot, a manufacturer based in the United States.
It uses the Fused Filament Fabrication technology to produce elastomers and thermoplastics parts using filament feedstock.
It offers a build volume of 280 × 280 × 285 mm.
LulzBot TAZ Pro S price
This 3D printer is available from $ 3,995.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | TAZ Pro S |
| Brand | LulzBot |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 3,995 |
| Country | United States |
| Status | Available |
| Release date | Array |
| Topics | Composite AM |
| Certifications | CE, FCC, WEEE |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 280 × 280 × 285 mm |
| Build volume | 22.34 L |
| Max. resolution (XY) | 0.01 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.05 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Material Extrusion (MEX) |
| Technology | Thermally-bonded > Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Max. print speed | - |
| Max. deposition rate | - |
| Filament diameter(s) | 1.75 mm, 2.85 mm |
| Max. build plate temp. | 120 °C |
| Number of extruders | 1 |
| Max. extruder temp. | 290 °C |
| Independent Dual Extruder (IDEX) | - |
| Nozzle diameter(s) | 0.5 mm |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Filament |
| Materials | Polymers |
| Elastomers | |
| Thermoplastic elastomers: TPE, TPU | |
| Thermoplastics | |
| PLA | |
| PVA | |
| Polyamides: PA-CF, PA-GF, PA12, PA6 | |
| Polycarbonates: PC, PC-ABS, PC-ASA | |
| Polyesters: PET, PETG | |
| Styrenes: ABS, ASA, HIPS | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français

