Compare
PartPro200 xTCS
| Technology | Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Materials | Thermoplastics |
| Feedstock format | Filament |
| Build envelope | 200 × 200 × 150 mm |
| Country | Taiwan |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 4,499
Description
XYZprinting PartPro200 xTCS overview
The PartPro200 xTCS is a 3D printer produced by XYZprinting, a manufacturer based in Taiwan.
It uses the Fused Filament Fabrication technology to produce thermoplastics parts using filament feedstock.
It offers a build volume of 200 × 200 × 150 mm.
XYZprinting PartPro200 xTCS price
This 3D printer is available from $ 4,499.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | PartPro200 xTCS |
| Brand | XYZprinting |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 4,499 |
| Country | Taiwan |
| Status | Available |
| Release date | 2018 |
| Topics | Composite AM, Full color, Hybrid |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 200 × 200 × 150 mm |
| Build volume | 6 L |
| Max. resolution (XY) | 0.0125 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.1 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Material Extrusion (MEX) |
| Technology | Thermally-bonded > Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Max. print speed | 180 mm/s |
| Max. deposition rate | - |
| Filament diameter(s) | - |
| Max. build plate temp. | - |
| Number of extruders | - |
| Max. extruder temp. | - |
| Independent Dual Extruder (IDEX) | - |
| Nozzle diameter(s) | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Filament |
| Materials | Polymers |
| Thermoplastics | |
| PLA | |
| Polyamides: PA-CF | |
| Polyesters: PETG | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | - |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 600 × 581 × 640 mm |
| Weight | 34 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | |
| Robotic arm | - |
English
Français

