Compare
Perfactory Micro Ortho
| Technology | Digital Light Processing (DLP) |
| Materials | Thermosets |
| Feedstock format | Resin |
| Build envelope | 100 × 75 × 100 mm |
| Country | Germany |
Price
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
upon request
Description
EnvisionTEC Perfactory Micro Ortho overview
The Perfactory Micro Ortho is a 3D printer produced by EnvisionTEC, a manufacturer based in Germany.
It uses the Digital Light Processing technology to produce thermosets parts using resin feedstock.
It offers a build volume of 100 × 75 × 100 mm.
EnvisionTEC Perfactory Micro Ortho price
Please contact us to get a quote.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | Perfactory Micro Ortho |
| Brand | EnvisionTEC |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | upon request |
| Country | Germany |
| Status | Discontinued |
| Release date | - |
| Topics | Food, Heat treatment, Micro AM, Resin, Surface finishing |
| Certifications | - |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 100 × 75 × 100 mm |
| Build volume | - |
| Max. resolution (XY) | 0.05 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.1 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | - |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Vat photopolymerization (VPP) |
| Technology | LED light > Digital Light Processing (DLP) |
| DLP resolution | - |
| Wavelength | - |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Resin |
| Materials | Polymers |
| Thermosets | |
| Photopolymers | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | Microfabrication |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 230 × 180 × 580 mm |
| Weight | 13 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français
