Compare
FUNMAT PRO 310
INTAMSYS
Product data validated by the manufacturer.
| Technology | Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Materials | Thermoplastics |
| Feedstock format | Filament |
| Build envelope | 305 × 260 × 260 mm |
| Country | China |
From
Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...).
$ 6,500
Description
INTAMSYS FUNMAT PRO 310 overview
The FUNMAT PRO 310 is a 3D printer produced by INTAMSYS, a manufacturer based in China.
It uses the Fused Filament Fabrication technology to produce thermoplastics parts using filament feedstock.
It offers a build volume of 305 × 260 × 260 mm.
INTAMSYS FUNMAT PRO 310 price
This 3D printer is available from $ 6,500.
Technical specifications
General |
|
|---|---|
| Model | FUNMAT PRO 310 |
| Brand | INTAMSYS |
| Price Approximate starting prices based on supplier-provided information and public data. Prices may vary by region, over time and do not include additional products or services (taxes, shipping, accessories, training, installation, ...). | from $ 6,500 |
| Country | China |
| Status | Discontinued |
| Release date | 2022 |
| Topics | Composite AM |
| Certifications | CE |
Performance |
|
|---|---|
| Build envelope | 305 × 260 × 260 mm |
| Build volume | 20.62 L |
| Max. resolution (XY) | 0.016 mm |
| Max. resolution (Z) | 0.1 mm |
| Max. build rate | - |
| Max. chamber temp. | 100 °C |
| Full color | - |
Technology |
|
|---|---|
| Process | Material Extrusion (MEX) |
| Technology | Thermally-bonded > Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Max. print speed | 120 mm/s |
| Max. deposition rate | - |
| Filament diameter(s) | 1.75 mm |
| Max. build plate temp. | 160 °C |
| Number of extruders | 2 |
| Max. extruder temp. | 300 °C |
| Independent Dual Extruder (IDEX) | |
| Nozzle diameter(s) | 0.4 mm |
Materials |
|
|---|---|
| Feedstock format | Filament |
| Materials | Polymers |
| Thermoplastics | |
| PLA | |
| Polyamides: PA-CF, PA12, PA6, PA66 | |
| Polycarbonates: PC, PC-ABS | |
| Styrenes: ABS, ASA, HIPS | |
Applications |
|
|---|---|
| Industries | Automotive and Transports, Construction, Consumer goods, Defense and Military, Manufacturing and Tooling |
Hardware |
|
|---|---|
| Dimensions | 700 × 655 × 700 mm |
| Weight | 80 kg |
| Axes | - |
| Hybrid manufacturing | - |
| Robotic arm | - |
English
Français

